top of page
o'sensei

O'SENSEI

Aikido’nun kurucusu Morihei Ueshiba Wakayama bölgesindeki Tanabe şehrinde 1883’de Aralıkta doğdu. Morihei Yuki ve Yoroku’nun beş çocuğundan tek erkek çocuk olarak seçkin bir yerde yetişmiştir. Babası kereste ve balık ticareti yapan, politik olarak aktif zengin bir arazi sahibidir.


Çocukluğunda çok okumuş ve zayıf ve sağlıksızdır. Belli bir süre Çin klasiklerini, Konfiçyus’u okumuş ve Budist rahip olmak üzere eğitim almıştır. Ushiba’nın gençliğinde birçok dövüş sanatı çalıştığı bilinir ama o yıllardaki askerlik hizmetinden dolayı münferit çoğunda, hatta Yagyu Shingan-ryu’daki çalışmalarına bile kapsamlı şekilde çalışmamıştır. Kayıtlar 1901 yılında Tokyo’da kısa bir dönem Tozawa Tokusaburo altında Tenjin Shin’yo-ryu jujutsu; Nakai Masakats altında Goto-ha Yagyu Shingan-ryu 1903ten 1908 Sakaide ve 1911de Tanabe’de Kiyoichi Takagi altında judo çalıştığını gösteriyor.Ama sadece Hokkaido adasının kuzeyine karısı ile taşındıktan sonra, bir yerleşim yerinin çabasının parçası olarak, onun dövüş sanatının çalışmaları gerçek derinliğine kavuşmuştur. Burada olduğu için Aito-ryu aiki-jujutsu çalışmalarına uyarıcısı Takeda Sokaku altında başlamıştır. İlk çalışmlarını buradan hareketle karakterize eder:
 

“Yaklaşık 14 veya 15 yaşlarında, önce Tokusaburo Tozawa Sensei’den Tenjin Shin’yo-ryu Jujutsu’yu öğrendim, ardından Kito-ryu, Yagyu-ryu, Aioi-ryu, Shinkage-ryu, bunların tüm jujitsu formlarını. Ama, Budo’nun doğru bir biçiminin başka bir yerde olduğunu düşünüyordum. Hozoin-ryu sojitsu ve kendo denedim. Ama tüm bu sanatlar bire bir dövüş biçimi ile ilişkiliydi ve beni tatmin etmiyorlardı. Bu yüzden bir Yol ve çalışma aramak için ülkemin birçok parçasını gezdim, ama hepsi boşunaydı… Doğru Budo'yu bulmak için birçok yere gitmiştim. Ardından, yaklaşık 30 yaşımda, Hokkaido da yerleştim. Bir fırsatta, Kitami ilinde Engaruda Hisada Hanında’da çalışırken Aizu klanının Sensei Sokaku Takeda ile tanıştım. Daito-ryu jujutsu öğretiyordu. Ondan öğrendiğim 30 gün boyunca bir ilham gibi bir şey hissettim. Daha sonra, bu hocayı evime davet ettim ve 15 veya 16 işçim ile beraber budonnun esaslarını arayan öğrenciler olduk.”


O zamanlarda O’Sensei MOREHEİ UESHİBA artık güçlü bir savaş sanatçısı idi fakat Sokaku sensei hiçbir şey yapamamıştı uzun süre Daito-ryu çalıştı.1922 yılında o güne kadar öğrendiği savaş sanatları teknikleri ve kendi dünya görüşünü birleştirdiği sitilini Aiki –Bujutsu der 1924 yılında Moğolistan ve Mançu Moğalistan Bağımsızlık ordusuna katıldı, Çin birliklerine karşı savaştı, esir düştü.


Japon konsolosluğunun devreye girmesiyle japonya'ya geri döndü. O’Sensei MOREHEİ UESHİBA 1927'de Tokya'ya taşındı ve O’Sensei MOREHEİ UESHİBA Aikakai Hombu Dojo'yu açar. 1938'de BUDO adlı kitabını yayınladı yeni sanatını ilan etti. 1942'de Tokyo'yu terk eder ve aikido ismini ilk defa bir sanatı için bir ismi olarak kullandığı Ibaraki Bölgesindeki Iwama'ya taşınır. Burada Iwama dojo olarak da bilinen Aiki Shuren Dojo'sunu kurar. Bu zamanlar boyunca kapsamlı şekilde Japonya’yı gezer, özellikle Kansai bölgesinde aikido dersleri verir.


1969’da, Morihei Ueshiba hasta oldu. 26 Nisan1969’da kanserden aniden öldü.

bottom of page